ISO 20000 – Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi Standardı

Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi
Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi Nedir?
Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi Amacı ve Kapsamı
Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi

ISO 20000-1:2018 bilgi teknolojileri üzerine yoğunlaşmış bir hizmet yönetimi sistemimin planlanması, kurulması, yönetilmesi, izlenmesi, gözden geçirilmesi, sürdürülmesi ve iyileştirilmesi için gereken şartları belirtmektedir. Bunun yanı sıra ISO 20000-1, maliyet azaltıcı ve tüm müşterilere yönelik olan güvenilir bir bilgi teknolojileri hizmet yönetimine yönelik ispat sağlamaktadır.
ISO 20000-1 tüm şirketlerin itibarına gerçek bir katkı sağlar. Güvenli bir destek sunarak Bilgi Teknolojileri temelli iş risklerinin azaltılmasına yardımcı olur. Bu belgelendirme, tüm taraflara, Bilgi Teknolojileri hizmetinizin kalitesini ve güvenilirliğini göstermesinin yanında çalışanlarınızın motivasyonunu arttırır. Bu da aynı zamanda kuruluşunuzun, güvenilir bir Bilgi Teknolojileri hizmeti sunmaya yönelik taahhüdünü göstermektedir.

DENETİK ISO 20000-1 belgelendirmesi konusunda ANAB ve APMG’DEN akredite bir kuruluştur.

Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi Nedir?

ISO/IEC 20000-1:2018 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi standardı, hizmet yönetimini “işin gereksinimlerini karşılamak amacıyla hizmetlerin” yönetilmesi” şeklinde tanımlamaktadır.

Hizmetin gerçekleşmesine yönelik, doğu ve sistematik bir yapı içerisinde planlama, eğitim, gözden geçirme, araştırma yapma, müşteri ile birlikte çalışma gibi süreçlerin kuruluş hedefleri doğrultusunda uygulanmasını gerektirir.

Bilgi Teknolojileri hizmet yönetimi şu kapsamları içermektedir;

  • Bilgi teknolojisi hizmetlerini çalışır durumda tutmak,
  • Bilgi teknolojisi maliyetlerini optimize etmek,
  • Bilgi teknolojisi risklerini ve karmaşıklığını yönetmek,
  • Yasal ve düzenleyici şartlara uygunluğu sağlamak,
  • Daha büyük boyutlardaki değişiklikleri yönetmek,
  • Bilgi teknolojisi hizmetlerini iş ihtiyaçlarına göre kullanmak.
Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi Amacı ve Kapsamı
ISO/IEC 20000, bir organizasyonun bilişim hizmetlerini yönetme süreçlerini standardize etmeyi amaçlar. Bu, hizmet kalitesini artırmaya ve müşteri memnuniyetini sağlamaya yöneliktir. Organizasyonların müşteri taleplerini etkili bir şekilde yönetmelerini ve müşteri beklentilerini karşılamalarını sağlamayı hedefler. Standart, organizasyonların bilişim hizmet yönetimi süreçlerini belirlemesini, uygulamasını ve sürekli olarak iyileştirmesini içerir. Bu süreçler arasında hizmet stratejisi, tasarım, geçiş, hizmet teslimatı, hizmet destek ve iyileştirme yer alır.